Lidé začali psát úřadům: Soused má špinavý kouř

(14.3.2017, Mladá fronta DNES, Severní Čechy, Martin Knol) Radnice v menších městech si zvykají na udání kvůli zápachu a barvě kouře. Tam, kde přišla, byla podepsaná. Kontroly kotlů pomalu začínají.

Od začátku letošního roku mohou obce s rozšířenou působností kontrolovat, čím doma lidé topí. Na základě podnětů od občanů nebo třeba městských strážníků mohou úředníci vstupovat přímo do domácností nebo kotelen. „My jsme obdrželi zatím jeden podnět a na základě toho jsme provedli kontrolu přímo na místě, konkrétně v Louce u Litvínova,“ řekl Jaroslav Porteš, vedoucí odboru životního prostředí litvínovské radnice. „Nechali jsme si předložit dokumenty a upozornili jsme, že pokud se bude stížnost opakovat, dojde k další kontrole. Přímo v domácnosti jsme zatím nebyli,“ dodal Porteš s tím, že litvínovská radnice dostala tento podnět v písemné podobě.

Městský úřad v Žatci obdržel letos zatím dvě udání na „podezřelý“ kouř či zápach, konkrétně z Deštnice a přímo ze Žatce. Podle vedoucího žateckého úřadu životního prostředí Tomáše Trávníčka se vždy jednalo o fotky zaslané mailem, ani jeden podnět nebyl anonymní. Úřad jako první bude chtít vidět doklady o revizi kotlů, další šetření pak bude pokračovat.

„Sám jsem vytipoval dvě místa s podezřelým kouřem, ale spíše budeme čekat na stížnosti,“ řekl Trávníček. „Ministerstvo (životního prostředí) nedoporučuje plošné kontroly, ani na to nejsme personálně vybaveni,“ dodal.

Několik podnětů od lidí, opět většinou fotky kouřících komínů zaslané e-mailem, dostaly úřady v Bílině nebo v Rumburku. Zatím obeslaly hříšníky, pak bude případně následovat kontrola.

Zákon o ochraně ovzduší z dílny ministerstva životního prostředí začal platit v lednu. Úředníci tak mohou přímo na místě kontrolovat, zda se v domácích kotlích netopí například PET lahvemi nebo jinými zdraví nebezpečnými odpady. Při prokázání hrozí až padesátitisícová pokuta. Stejně tak i v případě, když člověk odmítne kontrolory do domácnosti pustit.

Podle Pavla Gadase, vedoucího oddělení spalovacích zdrojů a paliv ministerstva životního prostředí, je vždycky lepší fotografie doplnit například o svědectví sousedů. Videonahrávka kouře z komína by měla být dlouhá nejméně půl hodiny, aby bylo zřejmé, že nejde pouze o roztápění. Možnost kontroly se týká všech topidel, tedy nejen kotlů, ale i kamen či krbů.

Mobilní aplikace

Lidé na závadný kouř z komínů mohou taky upozorňovat pomocí aplikace pro mobilní telefony s názvem Čistý komín. Původně byla určena pro Moravskoslezský kraj, který dlouhodobě trápí špatná kvalita ovzduší. Díky zájmu z jiných regionů se projekt rozrostl do celé republiky. Na mapě „čmoudilů“ v Ústeckém kraji se momentálně nachází 35 fotografií nepříjemně kouřících komínů. Aplikace Čistý komín, kterou podpořilo ministerstvo životního prostředí, chce veřejnost motivovat ke změně, například k výměně starého kotle za nový nebo k volbě ekologičtějšího paliva.

V Ústeckém kraji za necelý měsíc odstartuje výzva pro takzvané kotlíkové dotace. Tentokrát bude možné žádat o dotace na výměnu zastaralých zdrojů tepla s ručním přikládáním v rodinných domech za kotle umožňující spalovat pouze biomasu nebo na instalaci tepelného čerpadla. Příjem žádostí začíná 3. dubna, krajský úřad má připraveno skoro 19 milionů korun. Další kotlíkové dotace se chystají i na podzim.

Komín praha

Další články:

© 2016 Kotlíkové dotace | Použití webu a OOÚ

Developed by: Forclick

zavřít

Kontaktujte nás

Kotlíkový expert Vám vyřídí vše od A do Z. S dotacemi se člověk setká jednou za život a většinou řeší, aby kvůli jejich neznalosti nepřišel o 120 tisíc korun třeba jen proto, že zapomene vyplnit jeden papír. Zároveň má snahu řešit služby „ v balíčku“a ne shánět instalaci, servis, revizi nebo nákup paliva u čtyř různých firem. Proto jsme tu my a naše koalice komplexních služeb. Vyplňte nezávaznou poptávku, ozveme se Vám a pomůžeme.